Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik

Özgün Adı : Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage
Çevirmen : Roza Hakmen
Dizi : Çağdaş
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 368
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Mart 2020 , 11 .Baskı : Ekim 2021
ISBN : 9789750742057
aşk
yalnızlık
taşra
hesaplaşma
yersizyurtsuzluk
aldatma
geçmiş
yoksunluk
kanada

Çağdaş bir Çehov olarak tanımlanan Alice Munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik, adını kâğıt tuzluk falına benzeyen bir oyundan alıyor. Bu oyunu oynayanlar, beğendikleri kişiyle gelecekteki ilişkilerini bu sözcükleri sayarak tahmin ediyorlar. Kitaba adını veren ve film uyarlaması 2013 Toronto Film Festivali’nde ilk kez izleyiciyle buluşan öyküdeki kişilerin yazgısı da bir bakıma benzer bir oyunla belirleniyor.

Bu öykülerdeki kadınlar kendilerini hep iki kutup arasında, hep bir ikilem içinde buluyorlar; evcillik ile bağımsızlık, aile bağları ile özgürlük, beraberlik içinde yürütülen bir ilişki ile yabancılaşmış bir yalnızlık arasında gidip gelen kadınların bazen hüzünlü bazen mizah yüklü yaşam kesitleri sürükleyici bir dille aktarılıyor. 

 

“Her hikâyesinde bir roman derinliği ve kapsamı var... Kanada’nın taşra hayatını anlatan bu melankolik ve hüzünlü öyküler, onun yazarlığına has yumuşak gücü en iyi şekilde sergiliyor.”

                                       New Statesman

Yazarın Tüm Kitapları