Yetersiz Bakiye

Düzeltmen : Aylin Samancı
Kapak Tasarımı : Utku Lomlu / Lom Creative
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 120
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ocak 2015 , 3 .Baskı :
ISBN : 9789750724657
“Ah be Sabiha… Böyle yazasım varmış sana. Mekânındayım, göğün ve yerin ortasında. Adınla bilinen şu havaalanında. (…) İşte karşımda duruyorsun. Siyah-beyaz ölümsüzlüğünün içinde, en ışıltılı halinle duruyorsun hem de. Ölümlüler acıların çizgileriyle kaplanırken sen inadına parlıyorsun. Başında beyaz pilot kasketin, yüzünde o ışıklı gülümseyiş. Genç, güzel bir kadın olarak duruyorsun karşımda. Derken elinde, boyuna yakın bombayla görüyorum seni. Fransa yapımı hafif bombardıman uçağı Breguet 19’muş tayyaren. Onun önünde, sevdiğin birine sarılır gibi poz vermişin bombayla.”

Bugüne kadar yazdıklarıyla gerek insanlar gerekse ülkeler, toplumlar arasına çekilen sınırların en netameli bölgelerinde cesurca gezinen Karin Karakaşlı, Yetersiz Bakiye’de 2002 ile 2014 arasında yazdığı on iki öyküyü bir araya getiriyor. Kadın erkek ilişkilerinden kitlesel cinayetlere, ruhsuzlaştırılan kentlerden yok edilen toplumsal değerlere geniş bir güzergâhta yol alırken kendi elleriyle, bile isteye küçülttüğü dünyasına sıkışan insanlığın dramını anlatıyor. 

Yetersiz Bakiye, kimlikleri sınırlayan çizgilerin farklı açılardan bakıldığında bazen ne kadar zavallıca görünebildiğinin fark ettiren bir eser.
 
Yazarın Tüm Kitapları