Avrupa Ne İstiyor? / Avrupa Birliği ve Onun Hoşnutsuzlukları

Özgün Adı : What Does Europe Want?
Çevirmen : Bora Vergili
Editör : Kaan Durukan
Düzeltmen : Burçak Karabağ
Kapak Tasarımı : Utku Lomlu / Lom Creative
Dizi : Düşünce
Tür : İnceleme
Sayfa Sayısı : 208
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ocak 2015 , 1 .Baskı :
ISBN : 9789750724626
“Avrupa nedir?” sorusu, Eski Kıta’nın coğrafi olduğu kadar iktisadi, siyasal ve sosyokültürel sınırları, Avrupa Birliği, Avrupalılık-Avrupa vatandaşlığı gibi temalar hayli uzun zamandır tartışılıyor; bu tartışma özellikle 2000’li yılların henüz başında yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla daha da yoğunlaştı. 

Dünyaca tanınan Sloven düşünür Slavoj Žižek, yanına Hırvatistan’ın genç kuşak entelektüellerinden Srećko Horvat’la Yunanistan’daki radikal sol muhalefet hareketi SYRIZA’nın lideri Aleksis Tsipras’ı alarak tartışmaya katılıyor, gündemdeki bu konulara hep beraber Avrupa’nın doğusundan bir perspektif sunuyorlar. 

İlk bakışta, kitabın ana ekseni Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz ve buna bir tepki olarak doğan SYRIZA gibi gözüküyor; ancak Žižek, Horvat ve Tsipras bu çerçevenin ötesine geçiyor ve buradan hareketle yeni bir muhalefet biçiminin, yeni bir solun, hatta yeni bir Avrupa’nın mümkün olup olmadığını sorguluyorlar.

Yaşadığımız günleri anlamlandırma açısından, dünyanın nereye doğru gittiğini, yakın gelecekte insanoğlunu nelerin beklediğini düşünme açısından önemli bir katkı...

Yazarların Tüm Kitapları