Ölmeyi Bilen Adam / Muhsin Ertuğrul

Editör : Faruk Duman
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Dizi : Yaşam
Tür : Biyografi
Sayfa Sayısı : 240
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ocak 2013 , 2 .Baskı : Mayıs 2021
ISBN : 9789750715907
e-kitap

Ölmeyi Bilen Adam, Türkiye’nin yetiştirdiği büyük adamlardan birinin, Çağ­daş Türk tiyatrosunun, sinemasının babası Muhsin Ertuğrul’un yaşamına odak­­lanan bir anlatı, okurken edebî tatlar alacağınız bir biyografi. Genç kuşak öykücülüğümüzün önemli isimlerinden Ayşegül Çelik, çok sevdiği, eğitimini aldığı tiyatroya ve Türk tiyatrosunun kurucusuna vefa borcunu, on yılı aşkın bir süre üzerinde çalıştığı bu kapsamlı araştırmayla ödüyor.  

 

1900’lerin başında İstanbul kahvehanelerinde meddahlar, hayalbazlar; der­me çatma sahnelerde ateş yutanlar, curcunabazlar, zorbazlar vardı. Di­rek­ler­arası’nda Madam Eftelya, Şamran Hanım, komik-i şehir Naşit sahne alıyor, Mınakyan’ın tiyatrosu dolup dolup boşalıyordu. İstanbul’un bir kazan gibi kay­nadığı, büyük değişimlere, altüst oluşlara hazırlandığı yıllardı. 

 

Çocukluğundan itibaren kendini tiyatronun büyülü dünyasında bulan Muhsin Ertuğrul, bu sanatın toplum için kurtarıcı olduğuna inandı. Ömrü boyunca tür­lü önyargılarla savaşan Muhsin Ertuğrul, ilk Hamlet’i sahnelemekle, tiyatro okulları kurmakla, Türk tiyatrosunu dramaturgi kavramıyla tanıştırmakla kal­ma­dı, Müslüman kadınların perdede, sahnede görünmesine de önayak oldu. Tiyatroyu Anadolu’nun en ücra köşelerine taşıyan bir sanat militanıydı o. Biz de Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun, Muhsin Ertuğrul’un ardından söylediklerine katılıyoruz: “Geleneklerden sıyrılıp onu yatırarak değil, ayakları üzerine dikerek toprağa vermek gerekirdi.”

Yazarın Tüm Kitapları