Amerika

Özgün Adı : Amerika
Çevirmen : Ayça Sabuncuoğlu
Dizi : Modern
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 304
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ekim 2006 , 10 .Baskı : Eylül 2020
ISBN : 9789750706646
e-kitap
yalnızlık
bürokrasi
ilkroman
göç
fırsatlarülkesi
işçilik

Amerika, büyük yazar Kafka’nın ilk romanı. Franz Kafka’nın 1912’de yazmaya başladığı ve “Kayıp” adını verdiği bu eser, yazarın ölümünden sonra arkadaşı Max Brod tarafından 1927’de Amerika adıyla yayımlandı.

 

Ailesinden 16 yaşında ayrılarak Amerika’ya, zengin dayısının yanına giden Praglı delikanlının yaşantısını kendi ağzından anlatan bu roman, iyimser tutumuyla, Kafka’nın diğer romanları Dava ve Şato’dan belirgin şekilde ayrılır. Ancak Amerika’da, doğuştan gelen suçluluk, bireyin başa çıkama­yacağı bürokratik engeller karşısındaki çaresizliği gibi Kaf­ka’nın ana temaları, eskizler halinde olsa da, mevcuttur:

 

Zavallı küçük bir göçmen olarak karaya ayak basmış olsaydı, nerede kalırdı acaba? Evet, belki de onu –göçmen yasaları konusundaki bilgisine dayanarak bunu çok olası buluyordu dayı– Birleşik Devletler’e almazlardı bile, artık bir yurdu olmadığını umursamadan eve yollarlardı. Çünkü burada kimse kimseye acımazdı, Karl’ın bu açıdan Amerika hakkında okumuş olduğu şeyler de çok doğruydu; yalnızca şanslı olanlar çevrelerindeki kaygısız yüzler arasında şanslarının gerçekten tadını çıkarıyor gibiydiler.

 

Yazarın Tüm Kitapları