Kitapla Büyümek

Can Yayınları’nın tarihine ilişkin kısa değiniler bulabileceğiniz yere, "Can'dan Tarih"e hoş geldiniz... “Ciltli çocuk kitapları kutusu”, yayınevinde ilk basılan eserlerden.

Faruk Duman

6.2.2018 tarihinde yazıldı.

Kitapla Büyümek
Okunma 9625

 

Fotoğrafta, ’80’li yılların başında basılmış bir çocuk dizisi görünüyor. Can Yayınları’nın yola çıktığı günler. Erdal Öz daha önce dünyada çocuk edebiyatına nasıl önem verildiğini, çocuklar için nasıl özenli kitaplar yazılıp basıldığını anlatan yazılar yazmış, toplantılar düzenlemiş. Sonra, Can Yayınları’nı kurunca, ilkin çocuklar için kitaplar hazırlamış. 30 kitaplık “ciltli çocuk kitapları kutusu” da iki düşünceden doğmuş: Ciltli, kalıcı, hediyelik bir set ortaya koymak ve dağıtım sorunlarını kitapları set halinde okura sunarak aşmaya çalışmak. Bugün yayınevinin arşivinde bu setten yalnızca bir örnek var.

Aradan 37 yıl geçmiş. Bu kitapların pek çok güzel yanı var; ciltlerinin özeni, resimleri ve elbette cilt renkleri… İlk on kitap lacivert, ikinci on kitap kırmızı ve sonraki on kitap yine lacivert… Çok güzel. Bugün ara ara yayınevine ulaşıp, “Ben o kutudaki kitaplarla büyüdüm, çocuğuma da hediye etmek istiyorum,” diyen okurlarımız çıkar. Ne yazık ki şimdi yalnızca bu fotoğrafı gönderebiliyorum onlara. 

 

 

Erdal Öz
Yayıncılık

İlgili Yazılar