Bir Kitap, Çok Kapak: 1984

Kimi kitaplar vardır ki tasarımcıların içini gıcıklar, yaratıcılıklarını fişekler ve dünya çapında birbirinden güzel birçok kapağın ortaya çıkmasına yol açar. Huzurlarınızda “Bir Kitap, Çok Kapak”.

Can Yayınları

11.12.2017 tarihinde yazıldı.

Bir Kitap, Çok Kapak: 1984
Okunma 18408

Kapak şablonlarından taşan, çerçeveleri kıran, çeşitli sebeplerden dünya çağında tasarımcıların yaratıcılığını kışkırtan kitaplara yer verdiğimiz “Bir Kitap, Çok Kapak” köşesine bugün George Orwell’in zamansız eseri 1984’e yer veriyoruz.

1984 okuru, aslında her çağda kendini içinde hissettiği distopik bir dünyaya götürüyor. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir düzenin inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulandığı bir dünyaya. Bu yüzden görsel açıdan okura bir ziyafet çektirirken tasarımcıya da sonsuz imkânlar sunan bir roman bu.

 

1984 ilk yayımlanışından bu yana İngilizcede pek çok farklı baskı yaptı. Bu yüzden “Bir Kitap, Çok Kapak” köşemizde bir yenilik yaptık, 1984 için bir “İngilizce edisyon” hazırladık. Aşağıda bu kült romanın dünyada kapaklara yansımasını bulabilirsiniz. İngilizce dünyasındaki kapak çalışmalarına ise buradan göz atabilirsiniz.

 

        

1984'ün Türkçe ilk baskısı, Can Yayınları'nda 1984 yılında yapılan baskısı ve son baskısı, yan yana.

 

Almanca

 

Çekçe

 

Endonezce

 

Fince

 

Hırvatça

 

İspanyolca

 

İsveççe

 

İzlandaca

 

Japonca

 

Lehçe

 

Litvanca

 

Norveççe

 

Portekizce

 

Rusça

 

Sırpça

 

Slovakça

 

George Orwell
Kitap Kapakları
1984

İlgili Yazılar

İlgili Kitaplar