Yazar Dostlar, Dost Yazarlar

30 Temmuz Uluslararası Dostluk Günü vesilesiyle, dostluklarıyla ön plana çıkan edebiyatçılardan küçük bir seçki sunuyoruz.

Can Yayınları

28.7.2017 tarihinde yazıldı.

Yazar Dostlar, Dost Yazarlar
Okunma 13353

30 Temmuz, Uluslararası Dostluk Günü. Böyle bir günün varlığı sizi şaşırttıysa açıklayalım: Birleşmiş Milletler 2011 yılında, “milletler, ülkeler, kültürler ve bireyler arasındaki dostluğun barışı teşvik edeceği ve toplumlar arasında köprüler kuracağı fikriyle” 30 Temmuz’u Uluslararası Dostluk Günü olarak belirledi:

Kalıcı bir istikrara ulaşabilmek, hepimizi koruyacak bir güvenlik ağı örebilmek ve insanların, hepimizin çoğunluğun iyiliği adına seferber olduğu daha iyi bir dünyayı talep etmesini sağlayabilmek için acilen gerekli temel değişiklikleri dostluk aracılığıyla –yoldaşlık ilişkileri kurarak ve güven bağları geliştirerek– gerçekleştirebiliriz.

BM’nin Dostluk Günü’yle ilgili temennilerinin gerçekleşmesi yolunda aslında edebiyatın binlerce yıldır ilerlediği söylenebilir. Edebiyat ve elbette edebiyatçılar okurlara farklı dünyaların, kültürlerin, insanların kapısını açıyor; sadece farklı coğrafyalar değil, çağlar arasında da köprü kuruyor. Elbette bu sırada birbirleriyle de ilişki kuruyor, dostluk ve yoldaşlık yapıyorlar. Biz de Dostluk Günü’nün vesilesiyle birbirleriyle yakın arkadaş olan edebiyatçıları anmak istedik. Elbette yazar dostlukları aslında saymakla bitmez, ama listeyi kısa tutmak adına, işte dostluklarıyla ön plana çıkan edebiyatçılardan küçük bir seçki:

 

J.M. Coetzee – Paul Auster

 

Italo Svevo – James Joyce

 

Stefan ZweigJoseph Roth

 

F. Scott Fitzgerald – Ernest Hemingway

 

Cahit Sıtkı Tarancı – Ziya Osman Saba

 

Albert Camus – René Char

 

Honoré de Balzac – Georges Sand

 

André GideOscar Wilde

 

Orhan Veli – Oktay Rifat – Melih Cevdet Anday

 

Thomas MannHermann Hesse

 

Turgut Uyar – Tomris Uyar – Edip Cansever

 

Charles DickensWilkie Collins

 

Cesare Pavese – Natalia Ginzburg – Leone Ginzburg

 

D.H. LawrenceKatherine Mansfield

 

Charlotte Brontë – Elizabeth Gaskell

Edebî Dostluklar
Uluslararası Dostluk Günü

İlgili Yazılar