Bir Kitap, Çok Kapak: Usta ile Margarita

Kimi kitaplar vardır ki tasarımcıların içini gıcıklar, yaratıcılıklarını fişekler ve sadece bir değil, dünya çapında birbirinden güzel birçok kapağın ortaya çıkmasına yol açar. Huzurlarınızda "Bir Kitap, Çok Kapak".

Can Yayınları

4.10.2016 tarihinde yazıldı.

Bir Kitap, Çok Kapak: Usta ile Margarita
Okunma 8791

Malum, kapak kitabın vitrini. Kitaba dair ilk fikir nüvesini okuyucunun zihnine yerleştiren, kitapla okuyucu arasındaki fırtınalı ilişkinin başlamasına “aracılık eden” kapakların ikiye ayrıldığı söylenebilir: “klasik” şablon tasarımlar ile serbest çalışmalar.

Kimi kitaplar var ki, kapak şablonlarından taşıyor, çerçeveleri kırıyor. Belki hikâyeleri, belki geçtikleri dönem, belki bizzat yazarlarının hayatı tasarımcıların yaratıcılığını kışkırtıyor ve dünya çapında hep daha yeni, hep daha iyi bir kapağın ortaya çıkmasına yol açıyor.

 

"Bir Kitap, Çok Kapak" köşemizin ilk konuğu Usta ile Margarita, bunun en güzel örneklerinden. Şeytan, insan boyutlarında bir kara kedi, çıplak bir cadı; Moskova’da ihtişamlı balolar, ay ışığında gökyüzü gezmeleri... Usta ile Margarita hakikaten büyüleyici bir yolculuk, baştan sona çarpıcı görsellerle dolu bir şölen. İşte Bulgakov’un başyapıtının kapaklarda yansımaları:

 

 

Almanca

 

Bulgarca

 

Estonca

 

Farsça

 

 

Hollandaca

 

İngilizce

 

İspanyolca

 

İsveççe

 

İtalyanca

 

Macarca

 

Portekizce

 

Rusça

 

Yazıyı, Rolling Stones’un bu müthiş romandan esinlenen parçası, “Sympathy for the Devil”le bitirelim.

 

Mihail Bulgakov
Usta ile Margarita
Kitap Kapakları

İlgili Yazılar