Cenevre’den İstanbul'a

Can Yayınları’nın tarihine ilişkin kısa değiniler bulabileceğiniz yere, "Can'dan Tarih"e hoş geldiniz... Sırada, küçük bir kitabın küçük bir macerası var.

Faruk Duman

5.12.2016 tarihinde yazıldı.

Cenevre’den İstanbul'a
Okunma 7127

Bu küçük kitabın küçük bir macerası var. Yazar, çevirmen, gezgin Münir Göle, bir dönem Cenevre’de yaşamış; doğal olarak, kentin kitapçılarıyla da haşır neşir olmuş. Bu kitapçılardan birinde, Gaziantep doğumlu yaşlı bir Ermeni kadın çalışıyormuş… Kadın, Paul Auster hayranıymış. Kitabevine her uğradığında söyleşiyormuş onunla Münir Göle, doğduğu yerlerin uzak dilini duymak iyi geliyormuş kadına. Bir gün kadın Paul Auster’la tanıştığını, onunla uzun uzun sohbet ettiğini, ünlü yazarın da kendisine daha basılmamış bir öyküsünün daktilo kopyasını armağan ettiğini haber vermiş. “Kırmızı Defter” adlı bu öykünün bir de fotokopisini vermiş çevirmenimize. O da hemen çevirip öyküyü Can Yayınları’yla paylaşmış. Kırmızı Defter, dünyada ilk kez, 1993 yılında, 12. İstanbul Kitap Fuarı’nda yayımlanmış, bir cep kitabı olarak.

Arka kapaktaki fotoğraf, Gaziantepli yaşlı Ermeni kitapçının duvarına astığı posterden. Auster’ın çok bilinen bir pozu. Ama Cenevre’den İstanbul’a, öyküler, fotoğraflar, sürekli çoğalıyor, yeni anlamlar kazanıyor, değil mi?  

 

 

 

Paul Auster
Münir Göle
Kırmızı Defter

İlgili Yazılar

İlgili Kitaplar