César Aira’ya İspanyolca Dünyasından Büyük Ödül

100’den fazla eseri bulunan, kitapları 20’den fazla dile çevrilen César Aira, İspanyolca edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden birine layık görüldü.

Can Yayınları

8.10.2016 tarihinde yazıldı.

César Aira’ya İspanyolca Dünyasından Büyük Ödül
Okunma 8312

César Aira, İspanyolca edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden sayılan Premio Iberoamericano de Narrativa Manuel Rojas’a layık görüldü.

Şili hükümetine bağlı Ulusal Kültür ve Sanat Kurulu tarafından verilen ödülün uluslararası jürisi “Aira’nın külliyatının olağanüstü çeşitliliği, öykülerinin üstün kalitesi ve edebî çalışmalarındaki yorulmak bilmezliğini” övdü.

100’den fazla eseri bulunan, kitapları 20’den fazla dile çevrilen Arjantinli yazar, ödül olarak 60 bin Amerikan doları, bir nişan ve sertifika alacak. Aira için Roberto Bolaño, “Hiçbir kalıba sığmayan bir çağdaş yazar varsa o César Aira’dır. Eksantrik bir yazar ama aynı zamanda günümüzde İspanyolcanın en iyi üç-dört yazarından,” diyor. Carlos Fuentes ise “César Aira’nın Arjantin’in Nobel Ödülü kazanan ilk yazarı olacağını” düşünüyordu. Aira’nın dilimizde yayımlanan tüm eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ödül
César Aira

İlgili Yazılar

İlgili Kitaplar