Babamın Tanrı Olduğunu Sandım / Radyo Hikâyeleri

Babamın Tanrı Olduğunu Sandım / Radyo Hikâyeleri
Özgün Adı : I Thought My Father Was God
Editör : Seçkin Selvi
Kapak Tasarımı : Utku Lomlu / Lom Creative
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 568
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ocak 2015 , 2 .Baskı :
ISBN : 9789750724633
e-kitap

“Ulusal Radyo’nun ayda birkaç kez canlı yayında hikâyelerimi okuma önerisini reddetmek üzereydim. Akşam yemeğinde karımın verdiği fikir olmasa bu kitaptaki parçaların çoğu yazılmamış olacaktı. ‘Hikâyeleri kendin yazmak zorunda değilsin,’ dedi Siri. ‘İnsanları oturtup kendi hikâyelerini yazdır. Onları sana gönderebilirler, sen de radyoda en iyilerini okursun. Yeterli sayıda dinleyici yazarsa bu sıra dışı bir şey haline gelir.’ Ulusal Hikâye Projesi işte böyle doğdu.”

Paul Auster

 

Paul Auster’ın derlediği bu kitaptaki 179 öykü, gerçek yaşamdaki olayları içtenlikle ve yalın bir dille aktarırken Amerikalıların düşüncelerine ve duygularına da ışık tutuyor. Her yaştan ve toplumun her kesiminden kadınlı erkekli Amerikalılar, çarpıcı mizah duygusunu ve yürek burkan acılı anıları kaynaştıran öyküler sunuyorlar.

 

Çoğu bir, birkaçı en çok üç sayfadan oluşan öyküler, “Aile”, “Aşk”, “Savaş”, “Ölüm”, “Düşler” gibi bütün insanları ilgilendiren, dünyanın dört yanında, herkesin irdelediği temel sorunları saklısız gizlisiz, kaçamak yapmadan, dürüstçe ele alıyor.