İdil Biret / Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti

Özgün Adı : Idil Biret, une pianiste turque en France
Çevirmen : Üner Birkan
Dizi : Yaşam
Tür : Biyografi
Sayfa Sayısı : 344
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2007 , 5 .Baskı : 2016
ISBN : 9789750733499
Yazar Dominique Xardel’in soruları ve İdil Biret’in ayrıntılı, derinlemesine analizler içeren, geniş açılımlı, felsefi boyutlu yanıtlarıyla ilerliyor bu kitap...

Zeynep Oral, Cumhuriyet

İdil Biret’in üstünlüğü yalnız müzik dünyasıyla sınırlı değil. Edebiyattan tüm sanatlara, felsefeden hukuka eşsiz bir bilgi ve kültür birikimi, yüzlerce orkestra eseri içeren bir repertuvarı belleğinde taşıması, yalnız ve yalnız kendisiyle yarışması, bağımsızlığı ve özgürlüğü, onu olağanüstü kılıyor.

Dominique Xardel

Sonsuz bir zenginlik içeren bu kitap, Biret’in güçlü kişiliği, düşüncelerindeki özgünlük, müzik ve dünya üstüne açıklamalarının yoğunluğu, meslektaşları ve hocalarından kıskançlık ve küçük hesaplardan arınmış bir biçimde söz etmesiyle çok çarpıcı.

Jacques Lonchampt, Le Monde

İdil Biret, siz, müzisyenlerin, özellikle piyanistlerin dünyasında efsane olmuş bir kişiliksiniz! Çünkü müzik dünyasına en şaşırtıcı harika çocuklardan biri olarak girdiniz. Bütün dünyayı büyülediniz, en büyüklerin hayranlığını kazandınız.

Jean-Michel Damian, France Musique

Piyano sevenler tarafından okunması gereken önemli bir kitap.  

Ingo Harden,  Fono Forum

Yaptığı her şeyde müzikal yaratıcılıktaki samimiyetini sergileyen, piyanonun bu büyük hanımefendisinin kariyeri, repertuvarı, çalışma metodları hakkında aydınlatıcı, heyecanla yazılmış bir kitap.

Nicolas Baron, Diapason
Yazarın Tüm Kitapları