Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders

Özgün Adı : Sette brevi lezioni di fisica
Çevirmen : Tolga Esmer
Dizi : Düşünce
Sayfa Sayısı : 72
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2017 , 7 .Baskı : Mayıs 2020
ISBN : 9789750736940
zaman
evreninmimarisi
ilmek
kuantummekaniği
karadelikler
parçacıklar
dünyayıanlamak

Çağdaş fizikçi Carlo Rovelli, 20. yüzyıl fizik biliminin temel meselelerine cezbedici bir yolculuk vaat ediyor. Gündelik anlatımıyla dünyayı büyüleyen, 40’tan fazla dile çevrilen ve yayımlandıktan kısa süre sonra çoksatar listelerinde birinci sıraya yerleşen Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, bu alanla haşır neşir olmayan okur için anlaşılır ve okuması keyifli bir çalışma. Rovelli, fizik alanında gerçekleşen büyük devrimin “en büyüleyici” yönlerini ve ortaya attığı soruları mercek altına alır: “Kuramların en güzeli”, yani Albert Einstein’ın genel görelilik kuramı, modern fiziğin en sarsıcı yönlerine ev sahipliği yapan kuantum mekaniği, içinde yaşadığımız evrenin mimarisi, temel parçacıklar, kuantum çekimi, olasılık ve kara deliklerin ısısı...

“Kuramsal fizik, yaşamımızı yönlendiren tutkular ve duygulardan beslenir,” diyen Rovelli, çoğunlukla bize uzak kalmış bir bilimin aslında bizi kuşatan evren kadar yakınımızda olduğunu gösteriyor.

“Rovelli neredeyse imkânsız olanı, en karmaşık bilimsel kuramları berrak ve ilgi uyandırıcı bir dille anlatmayı başarıyor.”

– The Guardian

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders’teki denemeler adeta birer espresso, İtalyan usulü, ayakta dururken hızlıca tüketebiliyorsunuz.”

– The New York Times

Yazarın Tüm Kitapları