Yalan

Dizi : Modern
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 672
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2002 , 16 .Baskı : Nisan 2021
ISBN : 9789750749032
bilgi
toplum
birey
entelijansiya
gerçeknedir
kitleiletişimi

Her şey şu ya da bu ansiklopedide yazılıyken, yazılmışı yinelemeyi bir savurganlık olarak görmekteydi. Başvurulacak kitapları tek bir türe, ansiklopedilere indirgemiş olması da savurganlığa karşı bir tutumun sonucu olarak nitelenebilirdi.

 

Yalan’ın odak kişisi, şaşırtıcı bilgisini ansiklopedilere ve olağanüstü belleğine borçlu olan, yapayalnız, silik, beceriksiz ama benzerine güç rastlanır bir adamdır: Yusuf Aksu. Saçma bir aşk yüzünden on yedi yaşında kendini öldüren bir sınıf arkadaşının anısı, Yusuf’un yaşamına bambaşka bir yön verir. Arkadaşının kuramı kendisine mal edilince de çok geniş bir hayran kitlesinin gözdesi olur. Çevresinin kendisine yüklediği kimliği üstlenir. Ancak mutsuz bir aşkın ardından, yalnızca yanıldığını görmekle kalmaz, başta kendi kimliği olmak üzere, her şeyin yalan üzerine kurulduğunu anlar.

 

Yalan, edebiyatımızın usta yazarı Tahsin Yücel’in en çok ses getiren, en çok tartışılan romanlarından biri. Günümüz toplumunu anlamamıza yardımcı olacak unutulmaz bir yapıt. Gülünç ile acıklının iç içe geçtiği anlatımı, yaşadığımız dönemin çelişkilerine tanıklık eden ilginç kişileriyle Yalan günümüz toplumunun hastalıklı yanlarından birine parmak basıyor.

 

“Dehanın tersten okunması... İronik, çok katmanlı ve çarpıcı.”

Milliyet

Yazarın Tüm Kitapları