Gölgede ve Güneşte Futbol

Özgün Adı : El fútbol a sol y sombra
Dizi : Modern
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 344
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 1998 , 9 .Baskı : Mayıs 2021
ISBN : 9789750751271
türkedebiyatı
dil
eleştiri
gerçeklik
günlükyaşam
üslup
çağdaşedebiyat

Şampiyonanın bir başka sürprizi de Türkiye’ydi. Hiç kimse bu ülkenin önemli bir başarı elde edeceğine inanmıyordu. Dünya kupalarından elli yıldır uzaktı. Brezilya’ya karşı oynadığı ilk maçta hakemin kararıyla göz göre göre haksızlığa uğradı ama yoluna devam etti ve sonunda üçüncülüğü elde etti. Enerjik ve kaliteli futboluyla onu küçük gören uzmanların ağzını açık bıraktı.

 

Gerçek bir futbol tutkunu olan Uruguaylı ünlü yazar Eduardo Galeano, dünya kupalarına ilişkin gözlemlerini anlattığı Gölgede ve Güneşte Futbol’un bu baskısına 2010 Dünya Kupası bölümünü de ekledi. Yeni bölümleriyle birlikte yayımladığımız Gölgede ve Güneşte Futbol, futbol coşkusuna yaşama sevincini de katan bir kitap. Latin Amerika’nın Kesik DamarlarıKucaklaşmanın Kitabı ve Ateş Anıları serisinin yazarı, elinde şapkası, dünyanın dört bir yanını gezerek stadyumlarda “Tanrı’nın rızası için, güzel bir maç lütfen,” diye yalvaran, kendi deyimiyle “iyi futbol dilencisi”.

 

Galeano, futbolun destansı kahramanlarına, ağları sarsan gollere ticaret ve siyaset açısından değil kültürel açıdan yaklaşırken, futbolun şiirini yazıyor...

Yazarın Tüm Kitapları