Fotoğrafta Kadın da Vardı

Fotoğrafta Kadın da Vardı
Özgün Adı : Gruppenbild mit Dame
Çevirmen : Sezer Duru
Dizi : Modern
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 456
Baskı Bilgileri : 1.Baskı , 3 .Baskı : Ocak 2021
ISBN : 9789750748714
nazizm
savaşsonrasıalmanya
sıradaninsanlar
deneysellik
çoklubakış

Daha geç doğmuş olanlar 1942-1943 yılları arasında çelenklerin savaşta neden bu kadar önemli olduğunu sorabilirler. Yanıtı şu: Cenazeleri mümkün olduğunca eskisi gibi şerefli kaldırabilmek için. O sıralarda çelenkler sigara kadar istenen bir şey değillerse de, gene de az bulunur şeylerdi kuşkusuz, psikolojik olarak da savaşın yönetimi için önemliydiler.

 

Leni Pfeiffer savaş sırasında Boris isimli bir Sovyet savaş esirine âşık olur ve onunla gizli bir ilişki yaşar. Boris’in bir Amerikan kampında hayatını kaybettiğini öğrendiğinde Leni kırk sekiz yaşındadır ve oğlu, annesinin uğradığı haksızlığı gidermeye çalışırken hapse düşmüştür. Fotoğraflardan, mektuplardan, kişisel nesnelerden ve tanıklıklardan ortaya hem bu kişinin hem de bir dönemin biyografisi çıkar.

 

Nobel Ödüllü yazar Heinrich Böll, sıradan insanların yaşamlarının Nazi döneminde nasıl etkilendiğini konu ediniyor. Fotoğrafta Kadın da Vardı, çığırından çıkmış absürd bir dünyada hayatta kalmaya çabalayan kişilerle dolu bir dünyayı farklı merceklerden anlatan ustalıklı bir deneysel yapıt.

 

“Yazarın en değerli eseri, başyapıtı.”

Nobel Komitesi

 

“Böll devasa zekâsını usta ve benzersiz bir edebî bakışla birleştiriyor.”

Joseph Heller

Yazarın Tüm Kitapları