Kalpazanlar

Özgün Adı : Les faux-monnayeurs
Çevirmen : Tahsin Yücel
Dizi : Modern
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 408
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 1989 , 10 .Baskı : Aralık 2021
ISBN : 9789750747946
erotizm
günlük
eşcinsellik
yazarlık
avrupa
fransızedebiyatı
bohemlik

Bir süredir, kalp paralar dolaşıyor piyasada. Bunu haber aldım. Kaynaklarını bulmayı başaramadım daha. Ama küçük Georges’un –bunu tam bir saflıkla yaptığına inanmak istiyorum– bunları kullanıp piyasaya sürenlerden biri olduğunu biliyorum. Yeğeninizin yaşında birkaç kişi daha yapıyor bu yüz kızartıcı ticareti. Arılıklarının kötüye kullanıldığından ve iyiyi, kötüyü seçemeyen bu çocukların, kimi suçlu büyüklerin ellerinde oyuncak olduklarından kuşkum yok.

 

İki genç –Bernard ve Olivier– orta sınıf zincirlerinden kurtulup anne babalarının kurduğu sahte hayatı terk etmeyi kafalarına koymuştur. Bernard’ın annesine yazılan mektuplarda gizli olan bir gerçeği öğrenip evden kaçmasını fırsat bilen iki genç, yasak bir dünyaya atılır. Dönemin Fransa’sında kabul görmeyen ilişkilerin, gizliliğin ve sahtekârlığın hüküm sürdüğü bu dünyada yaşayan yazar Edouard ise, Kalpazanlar isimli bir roman kaleme almaktadır.

 

İnsanların gizli olan niyetlerini, gösterdikleri ve gizlediklerini, yalanı ve gerçeği deneysel bir anlatımla resmeden Kalpazanlar entelektüel bir dedektif romanı, Yeni Roman’ın öncüsü kabul edilebilecek bir başyapıt.

 

Kalpazanlar, Gide’in son dönemdeki en ilginç eserlerinden biri.”

                                       

 E.M. Forster

Yazarın Tüm Kitapları