Kelt Rüyası

Özgün Adı : El sueño del celta
Çevirmen : İnci Kut
Dizi : Çağdaş
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 520
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Haziran 2020 , 4 .Baskı : Ocak 2021
ISBN : 9789750737831
tabu
sömürgecilik
eşcinsellik
emperyalizm
işkence
irlanda
belçikakongosu
yerlihalkınkatli
doğanınkatli

Kelt Rüyası, 2010 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Perulu büyük yazar Mario Vargas Llosa’nın aynı yıl yayımlanan romanı. 1903’te Kongo’da başlayıp 1916’da Londra’da bir hapishanede sona eriyor. Aslında anlatılan, yaşanmış bir hikâye. Hem bütün ömrünce ilkelerine sadık kalıp insancıl duygularla hareket etmiş bir kahraman ve kurtarıcı hem de ahlaksız damgası yemiş karanlık ruhlu bir insan olarak birbirine tezat oluşturan çok yönlü bir kişiliğe sahip efsanevi İrlandalı vatansever Roger Casement’ın başından geçen olaylar...

Casement, sömürgeciliğin korkunç yüzünü gün ışığına çıkaran ilk Avrupalılardan biridir. Belçika Kongosu ve Amazon Ormanları’na yaptığı zorlu yolculuklardan geriye, dönemin kamuoyunu ayağa kaldıran unutulmaz iki rapor kalmıştır. Bu yolculuklar ve yaşadıkları, Casement’ın hayatını sonsuza dek değiştirecek ve onu yıllardır hizmetinde olduğu İngiltere’den koparıp İrlanda milliyetçi hareketinin içine atacaktır. 

Roger Casement gerçek hayatında çift kişilikli bir insandır. Doğruluğu kuşkulu olan günlüklerinden alınma notların açıklanmasıyla hayatının son günlerinde ortaya dökülen seks maceraları, milliyetçi yandaşları arasında gözden düşmesine neden olur.

Yazarın Tüm Kitapları