Tehlikeli İlişkiler

Özgün Adı : Les Liaisons dangereuses
Çevirmen : Nurullah Ataç
Dizi : Klasikler
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 512
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Mart 2020 , 5 .Baskı : Şubat 2021
ISBN : 9789750742132
mektup
entrika
dünyaklasikleri
fransızklasikleri
oyun

Pierre Choderlos de Laclos’nun ilk ve tek romanı Tehlikeli İlişkiler yazarın mektup-roman biçimini mükemmelleştirmesinin yanı sıra Avrupa edebiyatının en çok tartışılan yapıtlarından biri olmuştur. Klasik Fransız edebiyatının da başyapıtlarından biri kabul edilen roman, entrikalarla dolu öyküsüyle, yayımlandığı 1780’de skandala yol açmıştır.

 

İki manipülatörün, Merteuil Markizi ve Valmont Vikontu’nun kusursuz bir baştan çıkarma ve intikam oyununa dönüştürdükleri kıyasıya rekabetleri,  Fransız toplumunun üst sınıfından bazı kişileri diğerlerinin gözünde rezil edip itibarlarını yok eder. Bu iki acımasız avcı bu kez kurban olarak, saf ve temiz Cécile de Volanges ve erdem timsali Madam de Tourvel’i seçerler. Aldatma, kıskançlık ve utançla dolu gerilimli oyunlarının; ahlakın, aşkın, cinselliğin sınırlarını kışkırtıcı biçimde açığa çıkarmasını acımasız bir keyifle izlerler. Bu “hoş ve tehlikeli mektuplar” Baudelaire’in deyişiyle “insanı buzun yaktığı gibi yakar.”

 

“Yalnızca iki renge sahip olan bu oyundaki kartlar basit görünür: hiçlik ve cinsel arzu. Hiçliğe karşı hiçlik, arzuya karşı hiçlik, hiçliğe karşı arzu.”

André Malraux

Yazarın Tüm Kitapları