Jane Eyre

Özgün Adı : Jane Eyre
Çevirmen : Nihal Yeğinobalı
Dizi : Klasik
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 632
Baskı Bilgileri : 1.Baskı , 19 .Baskı : Temmuz 2020
ISBN : 9789750738876
dünyaklasikleri
ingilizklasikleri
victoriadönemi
mürebbiye
yangın
miras
kavuşma
avköşkü

Küçük yaşta öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Katı kurallarla yönetilen bir yatılı okula gönderilince, bu kez hayatın başka zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalır. Okulda geçirdiği on yılın ardından öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester’a âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir. 

 

XIX. yüzyıl İngiltere’sinde, her türlü tutuculuğun kol gezdiği Victoria döneminde geçen Jane Eyre, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. Yazarı Charlotte Brontë’nin yaşamından izler de taşıyan roman, zorlu bir yaşam süren yapayalnız bir genç kızın güçlü bir kadına dönüşmesinin öyküsüdür.

 

#dünyaklasikleri #ingilizklasikleri #mürebbiye #yangın #miras #kavuşma#victoriadönemi #avköşkü 

 

Jane Eyre, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna gözüpek yaklaşımıyla değil, şiirsel duygusallığı çağdaş bir gerçekçilikle harmanladığı anlatımıyla da öncü olmayı başarmış klasik bir başyapıttır.

Yazarın Tüm Kitapları