Her Melek Korkunçtur

Her Melek Korkunçtur
Özgün Adı : Ogni angelo é tremendo
Çevirmen : Eren Cendey
Sayfa Sayısı : 248
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2013 , 4 .Baskı : Şubat 2017
ISBN : 9789750734243
e-kitap

Çocukluğumun ve gençliğimin uzun inziva eğitimi, benim duygusallığın ayak bağlarından sıyrılarak kesinlikle özgür bir insan olmamı sağladı; gerçeğe susamış bir insan, nefsin, çıplaklığın aşikâr yalnızlığıyla yüzleşmeye cesareti olmayanların pek meraklı oldukları küçük ödülleriyle yetinmeyi bilmeyen biri olarak yetiştim.

Hiçbir şeye tutunma.

Hiçbir şey arzulama.

Hiçbir şey bekleme.

Hiç olmayı bil.

Her Melek Korkunçtur, erişkinlik yolunda bir kız çocuğunun öyküsü. Engel tanımayan, her şeyi silip atan bir boranın estiği bir gecede doğar. Dengesiz bir annenin, ilgisiz ve soğuk bir babanın çocuğu olarak, aynı şekilde hiddetli çalkantıların yaşandığı bir evde büyür. Uyumaz, kendine ve çevresine hiç durmadan, kimsenin yanıtlayamadığı, düşünmek bile istemediği sorular sorar; buzdağının görünmeyen kısmının, derinlerin dibindeki ışığın peşine düşer.

 

Ama Her Melek Korkunçtur aynı zamanda dünyanın benzersiz güzelliğinin de keşfidir. Genç kız ve kadın olma yolunda şairlerin, yazarların, aşkların, dostlukların tadını çıkaran bir kız çocuğunun öyküsüdür. 

 O küçük kız, o genç kız, o kadın, bu kitabıyla en öznel ve cesur eserini, hayata dair en çılgın ve en derin felsefesini sunan Susanna Tamaro’dur.

Şairin dediği gibi, “Her melek korkunçtur.” 

Yazarın Tüm Kitapları