Toprağın Öptüğü Çocuklar / Adaleti Beklerken Roboskî

Toprağın Öptüğü Çocuklar / Adaleti Beklerken Roboskî
Editör : Emre Taylan
Kapak Tasarımı : Utku Lomlu / Lom Creative
Dizi : Düşünce
Tür : İnceleme
Sayfa Sayısı : 248
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Nisan 2015 , 1 .Baskı :
ISBN : 9789750725326
e-kitap

TSK’ya bağlı uçaklar “aldıkları istihbarat”a uyarak “teröristler”in Türkiye’ye girmelerini önlemek için hava saldırısında bulundu.

Yer Roboskî… Tarih 28 Aralık 2011… Otuz dört kişi “ölü olarak ele geçirildi”.

Türkiye devleti ve medyasının on iki saat boyunca sessiz kalıp saklamaya çalıştığı bu olayda, ne yaşandığını, kimlerin nasıl öldüğünü öğrenmeye başladığımızda ortaya adlı adınca bir “katliam” çıktı.

 

Sibel Oral,  Roboskî’ye giderken sadece gazeteci kimliğini değil; vicdanını, insanlığını ve “acı”sını da beraberinde götürdü. Kimsenin yargılanmadığı, hiçbir siyasi sorumlunun ortaya çıkmadığı, hatta tazminat ödenerek “ölü olarak ele geçirilenler”in ailelerine sus payı verilmek istendiği  bu “katliam”ın ardındaki acı ve öfkenin dindirilebilmesi için tek bir beklenti var: Adalet… 

Tıpkı devletin hesap vermediği,  sorumluların yargılanmadığı pek çok olayda olduğu gibi…

 

Bilmiyorum tek bir cümleyle yıkılacağımı, sonra durup durup aynı karşımdaki anne gibi yere bakacağımı. Konuya bir türlü giremiyorum, en kolay sorudan başlayacağım, sonrası nasılsa gelir diye düşünüyorum.

“En çok ne severdi mesela?” 

Duruyor, yere bakıyor, sonra başını kaldırıp yüzüme, “Elma,” diyor, “elmayı çok severdi...” Aldığım yanıt öyle güzel, masum, öyle korkunç ki!.. Susuyorum. Yere bakıyor sonra yüzü... Susuyor... Bu kadar...

Yazarın Tüm Kitapları