Hüzün Adasında Bir Köy / Gökçeada-Bademli (İmroz-Gliki)

Editör : Faruk Duman
Kapak Tasarımı : ACT Creative
Dizi : Yaşam
Tür : Araştırma
Sayfa Sayısı : 256
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Temmuz 2013 , 2 .Baskı :
ISBN : 9789750718373
Can Yayınları’nın yaşam dizisine Deniz Kavukçuoğlu’ndan bir kitap daha: Hüzün Adasında Bir Köy / Gökçeada-Bademli. Kendisi de artık bir Gökçeadalı olan Kavukçuoğlu, buradaki komşularından başlayarak, adada kalmış, kalabilmiş tüm Rumlarla küçük söyleşiler gerçekleştirmiş, ada hakkında ulaşabildiği tüm bilgi ve belgeleri bir araya getirmiş. 

Gökçeada’nın tarihi, adanın yerli Rumlarının yaşadığı sıkıntılar, devletin uyguladığı baskı politikaları, Rumlara ait arazilerin istimlak edilmesi, ailelerin da­ğılması, malların yağmalanması, bir zamanlar köylüler için bir cennet olan, onların ana vatanı olan adanın zamanla bir hüzün adasına dönüşmesi...

Kavukçuoğlu, giriştiği bu sivil tarih çalışmasınında adalı ailelerin ve bireylerin öykülerini anlatırken, gerçek vatanın insanın doğup büyüdüğü yer olduğuna da vurgu yapmış oluyor. Gökçeada’nın gelenekleri, komşuluk ilişkileri, yemekleri, bayramları ve ilginç kişilikleri kitaba renk katıyor. Hüzün dağılsın, bundan sonra insan insana hiçbir zaman zulmetmesin diye. 

Hüzün Adasında Bir Köy, fotoğraflarla zenginleştirilmiş, etkileyici bir kitap.

Yazarın Tüm Kitapları