Bilmezsiniz Aşk Nedir

Özgün Adı : "Fires", "Where Water Comes Together with Other Water", "Ultramarine" ve "A New Path to the Waterfall" adlı kitaplarından derlenmiştir.
Çevirmen : Cevat Çapan
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Dizi : Şiir
Tür : Şiir
Sayfa Sayısı : 104
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Kasım 2011 , 2 .Baskı : Ocak 2017
ISBN : 9789750713910
1970’lerin ortalarında Amerika’da Will You Please Be Quiet, Please (Lütfen Susar mısınız. Lütfen) başlıklı öyküleriyle geniş bir okur kitlesine ulaşan Raymond Carver, daha sonraki What We Talk about When We Talk about Love, Elephant ve Cathedral gibi öykü kitaplarıyla eleştirmenler tarafından “Amerika’nın Çehov'u” olarak tanımlandı. Usta yönetmen Robert Altman’ın bu öykülerden uyarlayarak 1993’te çektiği Sosyeteden İnsan Manzaraları filmi, Carver’ın ününü daha da yaygınlaştırdı.

İşçi sınıfından bir ailenin çocuğu olan Carver çok genç yaşta ev­lenmiş, iki çocuk sahibi olup bir yandan öğrenimini tamamlamak, bir yandan da düşük ücretli işlerde çalışmak zorunda kalmıştı. Gene genç yaşta alkol bağımlısı olan yazar, yaşadığı sorunlar yüzünden evliliğinin sona ermesini de önleyememişti. 1976’da içkiyi bırakan Carver, ertesi yıl Tess Gallagher’la tanışmış ve hayatının geri kalanını onunla geçirmiştir. Bu dönem Carver’ın kendini yoğun olarak şiire verdiği “ikinci bahar”ı olarak bilinir. Bilmezsiniz Aşk Nedir başlığı altında topladığımız şiirler, onun bu dönem yayımlanan kitaplarından yapılmış bir seçkidir.    
 
Bütün şiirler aşk şiiridir dedim
Anlamadım, dedi
Anlatması zor, dedim
Benim için şimdi yaz o şiiri, dedi
Peki, dedim, bir peçete / bir kalem
Semra’ya yazdım
Yazarın Tüm Kitapları