Canım Erdalım Sevgili Babacığım / İsmet İnönü - Erdal İnönü Mektuplaşmaları

Canım Erdalım Sevgili Babacığım / İsmet İnönü - Erdal İnönü Mektuplaşmaları
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Dizi : Yaşam
Tür : Mektup
Sayfa Sayısı : 296
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2011 , 1 .Baskı :
ISBN : 9789750713798
e-kitap

Can Dündar’ın yayına hazırladığı Canım Erdalım, Sev­gili Babacığım, İsmet İnönü ile Erdal İnönü’nün mektuplaşmalarından oluşan bir kitap. 

 

Erd­al İnönü, Eylül 1947’de fizik okumak üzere Ame­rika’ya gidiyor ve kendisinden önce gitmiş olan ağa­beyi Ömer’le buluşuyor. İki kardeş eğitimlerini sürdürürken, bir yandan da babalarıyla yazışıyorlar. Erdal, daha İstanbul’dan uçağa biner binmez kaleme sarılıyor. Gördüğü, ya­şadığı her şeyi, yaptığı her harcamayı, neredeyse girdiği her dersi babasına anlatıyor. Zaten babası da bunları mektuplarında ona tek tek soracak.

 

O dönemde Türkiye’de ve dünyada yaşananlar da el­bette bu mektuplara yansıyor... Soğuk savaş, atom bombasıyla ilgili gelişmeler, petrol kavgaları, doğal afetler, CHP’nin iktidarı kaybedişi, ailenin yaşadığı ge­rilimler, örneğin Ömer’in bir trafik kazası bahane edilerek dava edilmesi, Erdal’ın Amerika’da gizlice evlendiği dedikodusu ya da konser haberleri, kitaplar, resim sergileri...

 

Tarihimizde derin izler bırakmış baba oğulun mektuplarına fotoğraflar, kartpostallar, döneme ait gazeteler, çeşitli belgeler de eşlik ederek Can Dündar belgesellerine has bir zenginlik katıyor.