Uzaklar

Uzaklar
Editör : Cem Alpan
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Dizi : Yaşam
Tür : Yazı
Sayfa Sayısı : 176
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Mayıs 2012 , 3 .Baskı : Aralık 2015
ISBN : 9789750714740
e-kitap

Nasıl da davetkâr bir isim Uzak­lar... Bu teknenin adı sizin de ru­hunuzun yelkenlerini şişirmiyor mu? Sizin de aklınızı çelmiyor mu bu ismin sihirli çağrısı?..

Tuzaklarla dolu olsa da uzakların sesine kulak ve­rip açılmak ve hiç arkaya bakmadan yepyeni bir haya­ta doğru yelken açmak fikri, sizin kafanızı da saç diplerinizi acıtırcasına çekiştirmi­yor mu?

Uzaklarda bir yerlerde, açık denizlerde farklı bir yaşam olduğunu bilerek yaşa­mak, sizin de yüreğinizi burkmuyor mu?

 

Can Dündar, Uzaklar’da gezi yazılarını bir araya getiriyor. Ancak klasik bir gezi kitabından çok farklı bir kitap bu; yazar kimi zaman günlük koş­tur­ma­lardan kaçıp yanı başındaki bir kıyı kasabasında geçirdiği günü an­la­tıyor, kimi zaman dünyanın öteki ucuna gidip, orada yaşayanların göz­le­riyle ba­kıyor günlük yaşantımıza...

Hamburger ilanlarıyla bezenmiş Çin’den dümenini turizme kırmış sosyalist Küba’ya, Kont Drakula’nın “satılık” şatosundan Harry Potter’ın filmlerine mekân olmuş Oxford’a, yeşil karıncaların düş gördüğü Avustralya’dan Pe­tersburg’un beyaz gecelerine ve daha nice yerlere uza­nıyor Can Dündar... Anılar, tanıklıklar, tarihî ya da güncel bilgiler eşliğinde uzaklardaki yakını, yanı başımızdaki uzakları getiriyor kapımıza. 

Dünyaya onun gözüyle bir kere daha bakabilmek güzel...

Yazarın Tüm Kitapları