Yakamdaki Yüzler

Yakamdaki Yüzler
Editör : Cem Alpan
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Dizi : Yaşam
Tür : Yazı
Sayfa Sayısı : 272
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Mayıs 2012 , 2 .Baskı : Aralık 2015
ISBN : 9789750714771
e-kitap

Kabirlerine attığımız, toprak değildir sanki; un ufak olmuş hatıralarımızdır. Hayat, verdiklerini geri almış, kahramanlarımızı karanlık bir ormana salmıştır. Bizi biz yapan yapıtaşları zamansız çekilmiştir altımızdan... Sarsılırız.

Kahramanlarımız, karanlık ormana gittiklerinde bile, okuttukları her öğrencide, tiratlarını anımsayan her seyircide, her kitapta, her okurda, her hafızada milyonlarca ses, söz, satır halinde yaşamaya devam eder.

 

Can Dündar, Yakamdaki Yüzler’de gerek belleğimizde gerek tarihimizde yer etmiş, gerçeğin sözcüsü, sağduyunun sesi olmuş, sanatı, siyaseti ve yaratıcılığıyla bu ülkenin simgesi haline gelmiş kahramanlarımızın ardın­dan yazdığı yazıları bir araya getiriyor. Zamanın amansız seyrine ya da bu topraklarda yaşamanın ağır ve zalim bedeline baş kaldırarak, unu­tuşa isyan ederek, acıyla yakamıza iğnelediğimiz suretlerin yüzünü çıka­rıyor kalemiyle. 

Aziz Nesin’den Atillâ İlhan’a, Bülent Ecevit’ten Ahmet Taner Kışlalı’ya, Barış Manço’dan Ahmet Kaya’ya, Can Yücel’den Meral Okay’a sanat, siyaset ve kültür dünyamızın yapıtaşları konumundaki bu kişilerin ha­yat­larından önemli kareler, anılar ve arkalarında bıraktıkları izler, Can Dün­dar’ın belgeselci, gazeteci ve yazar kimliğinin süzgecinden geçerek bel­leğimizde yeniden hayat buluyor.

Yazarın Tüm Kitapları