Yaşam ve Yazgı

Özgün Adı : Jizn i sudba
Editör : Sabri Gürses
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 1216
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Ocak 2012 , 4 .Baskı : Eylül 2015
ISBN : 9789750714115

Grossman’ın eseri, toprak altında ya­tan­ların sesi, baskı rejimlerinin yaşama ve özgürlüğe asla galip ge­le­meyeceğinin ölümsüz bir belgesi olmaya devam ediyor. 

Sovyet Rusya’nın büyük yazarlarından ve tarihin en önemli savaş muhabirlerinden Vasili Grossman (1905-1964), başyapıtı Yaşam ve Yazgı’yı 1950’lerde kaleme aldı. 

Ustası Tolstoy’un dev eseri Savaş ve Barış gibi, büyük bir muharebenin, İkinci Dünya Savaşı’ndaki Stalingrad Savunması’nın etra­fında şekillenen bir dönem romanı olan Yaşam ve Yazgı, her şeye rağmen direnen insanların kaderini anlatmakla kalmıyor, Stalin Rus­yası’nda yaşananları gerçekçi bir dille gözler önüne seriyordu.   

Stalin’in ölümünden sonra yaşanan yumuşama döneminde kitabın ya­yım­lana­bileceğini düşünen Grossman, yanılıyordu. Yetkililer ya­za­rı değil ama kitabı mahkûm etti. KGB müsveddelerine, hatta daktilo şeritlerine bile el koydu. Politbüro’dan Mihail Suslov’un deyişiyle, “Ki­tabın ya­yımlanabilmesi için en az 300 yıl geçmesi gerekiyordu.”  Grossman, umutsuzluk ve hayal kırıklığı içinde, 1964’te öldü. 

Ancak Yaşam ve Yazgı’nın yazgısı, yazarından farklı oldu. Ki­ta­bın iki kopyası daha vardı ve gizlice ülke dışına çıkarıldı; 80’lerden sonra Batı’da basıldığında, özellikle Fransa, İngiltere ve ABD’de bü­yük yankı uyandırarak zamanla bir milyonun üzerinde okura ulaştı. 

 

Eleştirmenlerin “XX. yüzyılı Savaş ve Barış’ı” 

olarak tanımladığı Yaşam ve Yazgı, nihayet Türkçede.Okuma kolaylığı açısından üç cilde bölünmüş, özel kutusu içinde ve birinci baskıya özel fiyatla.

 

Yazarın Tüm Kitapları