İvan İlyiç'in Ölümü

Özgün Adı : Smert İvana İlyiça
Çevirmen : Nihal Yalaza Taluy
Dizi : Klasikler
Tür : Uzun Öykü
Sayfa Sayısı : 88
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 2003 , 13 .Baskı : Nisan 2018
ISBN : 9789750702747
Ölüm, geç kalmış bir konuk gibi çalar İvan İlyiç’in kapısını. İvan İlyiç, hastalığı boyunca ölümü beklerken yaşamını da sorgulama fırsatı bulmuştur. Bir kereliğine geldiği bu dünyada dilediği gibi yaşayıp yaşayamadığını düşünmeye başlar. Yoksa, ailesi de dahil kendisine gerçekten yakın hiç kimsesi yok mudur? İvan İlyiç, ölümü, bir bir yüzleştiği sarsıcı gerçeklerle birlikte karşılamak zorundadır.

Dünyanın en büyük romancılarından Lev Tolstoy, 1870’lerin sonla­rına doğru kendisiyle girdiği derin hesaplaşma sonucu geçirdiği bunalımın ardından kaleme aldığı İvan İlyiç’in Ölümü’nde, insanın aklı ve yüreğinden hiç silinmeyen yaşam-ölüm sürecini olabildiğince nesnel ve soğukkanlı ama aynı ölçüde derin bir yaklaşımla dile getirir. Yaşamın ve ölümün neresinde durduğumuzu anlayabilmek ve ilişkilerimizdeki duyarlılık üstüne bir kez düşünebilmek için bizden bir es vermemizi ister...

Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi dev romanların yazarı Tolstoy’un yaşamında çok özel bir yer tutan bu uzun öyküyü, Nihal Yalaza Taluy’un Rusça aslından yaptığı çeviriden okuyacaksınız.

Yazarın Tüm Kitapları