Doğu, Batı

Özgün Adı : East, West
Çevirmen : Begüm Kovulmaz
Editör : Cem Alpan
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 184
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Temmuz 2011 , 4 .Baskı : Kasım 2020
ISBN : 9789750713330

Salman Rushdie, bu kitap hakkındaki bir söyleşisinde şöyle diyor: “Bu hikâyeleri Doğu, Batı ismi altında yayınlamayı düşünürken en önemi konunun virgül olduğunu gördüm. Zira bana öyle geliyor ki, ben o virgülüm işte, ya da en azından o virgülde yaşıyorum.”

 

Edebiyat tarihinin kadim şahsiyetleri ile popüler kültürün, masallar ile tarihin, fantastik ile gerçekliğin kesiştiği bu dokuz hikâye, Doğu ile Batı karşılaşınca neler olduğunu anlatıyor. Fakir bir çekçekçi, inanılmazı gerçekleştirip Bombay’da film yıldızı oluyor; Kristof Kolomb, Kraliçe Isabella’yla ilişkisini “tamamlama” hayalleriyle kendinden geçiyor; iki çocukluk arkadaşı, fantezilerinde diplomat olup Uzay Yolu mürettebatına ka­tılarak Hindistan’ın yakın tarihine tanıklık ediyorlar.

 

Doğu, Batı’da, zengin dili ve benzersiz hayal gücüyle Salman Rushdie, okurları şaşırtarak, güldürerek, düşündürerek, bir lunapark treninde kültürlerarası yolculuğa çıkarıyor.

 

“Rushdie, günümüzün hayal gücü en özgün yazarlarından biri.”

Nadine Gordimer

 

“İkisinde de evinde olmamak ama arada bir yerde konumlanmış olmak – Salman Rushdie’nin bu temayı işleyen kısa hikâyeleri ustalıklı, özgün ve eğlenceli.”

Financial Times

Yazarın Tüm Kitapları