Kelt Rüyası

Özgün Adı : El sueño del celta
Çevirmen : İnci Kut
Editör : Pınar Savaş
Kapak Tasarımı : Ayşe Çelem Design
Tür : Roman
Sayfa Sayısı : 520
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Nisan 2011 , 2 .Baskı : Ocak 2017
ISBN : 9789750713033
Kelt Rüyası, 2010 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Perulu büyük yazar Mario Vargas Llosa’nın aynı yıl yayımlanan romanı. 1903 yılında Kongo’da başlayıp 1916 yılında Londra’da bir hapishanede sona eriyor. Aslında anlatılan, yaşanmış bir hikâye. Hem bütün ömrünce il­kelerine sadık kalıp insancıl duygularla hareket etmiş bir kahraman ve kurtarıcı, hem de ahlaksız damgası yemiş karanlık ruhlu bir insan olarak birbirine tezat oluşturan çok yönlü bir kişiliğe sahip efsanevi İrlandalı vatansever Roger Casement’ın başından geçen olaylar...

Casement, sömürgeciliğin korkunç yüzünü gün ışığına çıkaran ilk ­Av­rupalılardan biridir. Belçika Kongosu ve Amazon ormanlarına­ yap­­tığı zorlu yolculuklardan geriye, dönemin kamuoyunu ayağa kal­­dıran unutulmaz iki rapor kalmıştır. Bu yolculuklar ve yaşadıkları, Ca­sement’ın hayatını sonsuza dek değiştirecek ve onu yıllardır hizmetinde olduğu İngiltere’den koparıp İrlanda milliyetçi hareketinin içine atacaktır. 

Roger Casement gerçek hayatında çift kişilikli bir in­sandır. Doğruluğu kuşkulu olan günlüklerinden alınma notların açıklanmasıyla ha­ya­tı­nın son günlerinde ortaya dökülen müstehcen seks maceraları, milliyetçi yandaşları arasında gözden düşmesine neden olmuştur.
Yazarın Tüm Kitapları