Locarno Dilencisi

Çevirmen : Alev Yalnız
Dizi : Klasikler
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 160
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 1993 , 1 .Baskı :
ISBN : 9789755104621

Goethe sonrası Alman romantik-gerçekçi geleneğinin en önemli yazarı sayılan Heinrich von Kleist 1777 yılında Frankfurt’ta doğdu, 1811 yılında intihar ederek yaşamına son verdi. Prusya ordusuna çok sayıda subay yetiştirmiş Slav kökenli bir aileden gelen Kleist de orduya katıldı, ancak askerlik disipliniyle uyuşmadığı için 1799 yılında yüzbaşıyken ordudan ayrıldı; aynı yıl felsefe, tarih ve matematik okumak amacıyla üniversiteye yazıldı. Yapıtlarında irdelemeye çalıştığı sorunların yanıtlarını Kant felsefesinde arayan Kleist’in uzun öyküleri de oyunları kadar önemlidir. Friedrich Hebbel’e göre, Alman edebiyatının en iyi öykülerini Kleist yazmıştır. Alman edebiyatının önde gelen yazarlarının, elinizdeki kitapla ilgili görüşleri şöyle:

“Kleist, Alman edebiyatında büyük bir eksikliği tamamlamak için yaratıldı. Kanımda Schiller ve Goethe bile bu boşluğu onun kadar dolduramazdı.”

Egon Friedell

“Alman edebiyatında onun öyküleri kadar gözlemci, donuk, ama o oranda da ustaca bir maddecilik sergilenmemiştir. Duyduğu gerilim ve acı karşısında okurun dudaklarını ısırdığını görebiliriz.”

Stefan Zweig

“Bu kitap okurları sürükleyecek niteliktedir, çünkü Kleist´in gözler önüne serdiği her şey gerilimli , aşırı ve çarpıcıdır.

Thomas Mann

 

Yazarın Tüm Kitapları