Gölgede ve Güneşte Futbol

Özgün Adı : El fútbol a sol y sombra
Tür : Deneme
Sayfa Sayısı : 344
Baskı Bilgileri : 1.Baskı 1998 , 8 .Baskı : Eylül 2017
ISBN : 9789755107592
“Şampiyonanın bir başka sürprizi de Türkiye’ydi. Hiç kim­se bu ülkenin önemli bir başarı elde edeceğine inan­mıyordu. Dünya kupalarından elli yıldır uzak­tı. Brezilya’ya karşı oynadığı ilk maçta hakemin ka­rarıyla göz göre göre haksızlığa uğradı; ama yo­lu­na devam etti ve sonunda üçüncülüğü elde etti. Enerjik ve kaliteli fut­bo­luy­la onu küçük gören uzmanların ağzını açık bıraktı.”

Gerçek bir futbol tutkunu olan Uruguaylı ünlü yazar Eduardo Ga­leano, dünya kupalarına ilişkin gözlemlerini anlattığı Göl­gede ve Güneşte Futbol’un bu baskısına 2010 Dünya Kupası bölümünü de ekledi. Ye­ni bölümleriyle birlikte yayımladığımız Gölgede ve Güneşte Fut­bol, futbol coşkusuna yaşama sevincini de katan bir kitap. Latin Amerika’nın Kesik Damarları, Ku­caklaşmanın Kitabı, Ateş Anıları serisinin yazarı, elinde şapkası, dünyanın dört bir yanını gezerek stadyumlarda “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen,” diye yalvaran, kendi deyimiyle “iyi futbol dilencisi”. 

Galeano, futbolun destansı kah­ramanlarına, ağları sarsan gollere ticaret ve si­ya­set açı­sın­dan değil, kültürel açıdan yaklaşırken, fut­bo­lun şiirini ya­zıyor...
Yazarın Tüm Kitapları