KİTAPLARDAHA FAZLA
Sonuç bulunamadı.
Yükleniyor...
KİŞİLERDAHA FAZLA
Sonuç bulunamadı.
Yükleniyor...
YAZILARDAHA FAZLA
Sonuç bulunamadı.
Yükleniyor...
Beta
Anahtar
Özgün Adı: Kagi
Çevirmen: H. Can Erkin
Editör: Faruk Duman
Kapak Tasarımı: Ayşe Çelem Design
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 144
Baskı Bilgileri:
1. Baskı: Kasım 2011, 2. Baskı: Şubat 2018
ISBN: 9789750713958

“1 Ocak... Bu tarihten itibaren, eskiden günlüğüme aktarmakta tereddüt ettiğim bir konuyu çekinmeden yazmaya karar verdim. Kendi cinsel yaşamım, karımla olan ilişkimle ilgili ayrıntılara girmekten kaçınırdım. Elbette, karım bu günlüğü gizlice okuyuverir, öfkelenir, diye korkardım.”

Bu sözlerle başlar Anahtar. Söyleyemediği duygularını günlüklere döken orta yaşlı koca değildir sadece; karısı da günlük tutmaktadır. Aralarındaki derin aşka rağmen, her ikisi de diğerinin düşünce ve arzularından şüphe eder; günlükler, aradaki köprüdür. Gizlice okunan, okunduğu bilinen, sayfalara saklanmış ama sır olarak kalması istenmeyen duygular... Kadını her geçen gün kocasından uzağa savuran dokunaklı bir hikâyedir bu. Günlüğün, bulunsun diye saklanan anahtarı, yaşlı bir ruhun derinliklerine inen kapıya da uyar.  

Eserleri, Tanizaki’nin yaşamındaki ve değerlerindeki değişimlerin aynasıdır. Tokyo’da yazdığı öykülerde Poe ve Fransız Dekadanların etkisi hissedilir; Osaka’ya yerleştikten sonra geleneksel Japon güzellik ideallerini aramaya yönelir; Anahtar gibi savaş sonrası eserlerinde ise –ki 70 yaşındadır ve Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi de bu zamana denk düşer– gençlik dönemi eserlerini anımsatan bir erotizm vardır. 

İçindeki genci hep saklı tutmuş çılgın bir ihtiyar ve bu ihtiyarın kaleminden tutku, heyecan dolu az bulunur bir sanat eseri.

YAZARIN KİTAPLARI

Nazlı Kar

Özgün Adı: Sasameyuki
Çevirmen: Esin Esen
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 840

Sazende Şunkin

Özgün Adı:
Çevirmen: Oğuz Baykara
Tür: Öykü
Sayfa Sayısı: 224

Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi

Özgün Adı: Futen Rojin Nikki
Çevirmen: Nili Tlabar
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 160